Rozhovor s Hunterem

23. prosince 2007 v 8:19 | Lucy |  A.F.I.
iPUNK.cz vám přináší český překlad rozhovoru s baskytaristou AFI, Hunter Burganem, který poskytl serveru Ultimate-Guitar.com. Dozvíte se něco o fan clubu kapely, které basovky Hunter používá a kdo ho nejvíce ovlivňuje:

Nejdříve bychom vám chtěli pogratulovat za vítězství na MTV Video Music Awards za klip "Miss Murder" jako nejlepší rockové video. To video má hodně zajímavou část, kde se váš frontman Davey Havok objeví jako diktátor.
V podstatě jsme chtěli, aby to video vypadalo jako nějaký film. Použili jsme různé metafory z různých filmů, jako třeba "Evita" a podobně. Tak jsme nechali Daveyho hrát řečníka nad velkým davem lidí.

Song "Miss Murder" začíná basovou linkou. Byla to první věc, kterou jste měli napsanou, když jste ten song začínali psát?
Jednou za náma přišel Jade (Puget - kytara) s touhle basovou linkou a zahrál nám ji. Nebyla ale ještě moc rozvinutá. V té době byla tak poloviční oproti tomu, jak zní teď. Adam (Carson - bicí) a já jsme ji proto vzali a upravili na podobu, jakou znáte ze songu. A způsob jakým píšeme songy je jednoduchý, někdo přijde s nějakým nápadem, ukáže ho ostatním, každý do něj přidá své nápady a tak postupně sledujeme jak se song vyvíjí.

Takže vždy přijde jeden z vás a ukáže ostatním co napsal?
V devíti případech z desíti tomu tak je. Jade a Davey si pak sednou a řeknou si svý počáteční názory.

Jak se vám zatím líbí letošní Warped Tour?
Zatím jsme hráli 12 koncertů. Všechny byly skvělý. Je to trochu zvláštní být uprostřed tour a hrát svoje vlastní show, kde hrajete každý koncert pod širým nebem. Ale je to sranda, jako vždycky, protože máme hodně kámošů v ostatních kapelách, což vám zaručí hodně dobrý zábavy.

Jsou na letošní Warped Tour nějaké kapely, které jste neviděli hrát live a byli jste na ně zvědaví?
Byl jsem zvědavý na Joan Jett. Jednou jsem viděl jen kousek jejího setu, protože jsme měli naspěch, a hodně mě zaujala. Valient Thorr je další dobrá kapela, kterou jsem předtím nikdy neviděl.

Jak si myslíš, že AFI zapadnou do zbytku line-upu na tour?
Nevím. Warped Tour byla vždycky divoká směs různých stylů. Takže si myslím, že zapadneme dobře. Jsme prostě jen kapela, která reprezentuje jeden z těch mnoha stylů.

afi_burgan1.jpgVašemu fan klubu, Despair Faction, se pomalu dostává více pozornosti než samotné kapele. Jak to vlastně všechno začalo a jakou odezvu na to po docela dlouhé době máte?
Před mnoha lety jsme se rozhodli, že si uděláme vlastní fan club, jako to dělá spousta jiných kapel. Prostě jsme chtěli dát něco našim fanouškům nazpátek. Ale chtěli jsme mít více, než jen obyčejný fan club. Chtěli jsme rozšířit naše vzájemné působení s fanoušky. Chtěli jsme se s nimi více spojit, dát jim část našeho života. Samotní členové můžou z Despair Faction udělat více, než obyčejný fan club, pokud chtějí. Oni jsou hodně aktivní a dělají spoustu věcí na jejich vlastní pěst, které s náma nemají nic společnýho, což je super.

Snažíme se jim dát více, než jen různý bonusy. Asi před rokem jsme měli ve studiu 20 nebo 30 členů Despair Fiction, kteří se podíleli na písničkách "Miss Murder" a "Prelude". Oni přišli do studia, my jsme jim zahráli nějaké songy a když jsme skončili, dali jsme jim možnost nazpívat takové to "hey!" do "Miss Murder". Pak jsme nahráli jejich tleskání, upravili ho, a použili v písničce "Prelude".

Kromě toho, samozřejmě si můžou koupit ruzný věci, občas se s nima potkáme a tak podobně. Zvykli jsme si být s nima hodně, občas jsme je nechali sledovat naše zvukové zkoušky. Ale pak z toho byl malý problém, protože to vždycky bylo takové malé vystoupení a my jsme se vlastně ani nedostali k samotné zkoušce. Ale celé je to neuvěřitelný, vnímám to jako by to bylo nějaké malé dítě, které pomalu roste.

Co si myslíš, že k AFI přitahuje tolik lidí? Vaši fanoušci ze zdají být neuvěřitelně oddaní.
Logicky, protože jsem jeden z těch, kvůli kterým se tohle všechno děje si myslím, že lidi přitahuje naše hudba, protože cítí, že naše hudba vychází z našich srdcí. Naše hudba opravdu reprezentuje to, jací jsme a co děláme. Nesnažíme se být někým, kým nejsme. Jsme na to pyšní. Je to hodně emotivní a myslím, že lidi se s tím přirozeně chtějí ztotožnit.

Váš zvuk se za ta léta změnil. Když píšete nové album, snažíte se pokaždé myslet na to, aby jste zněli jinak?
Nemyslím si, že na to pořád myslíme. Máme to prostě v podvědomí. Nechceme napsat tu samou věc dvakrát. Takže když někdo z nás cítí, že něco podobného už jsme udělali, přirozeně se to snažíme udělat trochu jinak. Ale není to něco, na co bychom pořád mysleli, je to prostě souhra náhod. Můžeme mít song, ve kterém je podobný zpěv, který je i v nějaké jiné písničce, ale zaručím vám, že třeba basová linka je úplně jiná. Myslím, že tohle záleží na každém z nás individuálně, ale taky na kapele celkově.

To zvonění na začátku v "Prelude 12/21" je vytvořeno syntetizátorem?
Jo, to počáteční zvonění je udělané starým syntetizátorem. Pak je k tomu přidáno plno dalších zvuků. Já jsem pustil generátor přes ladičku a prostě jen nahrál plno zvuků, které to dělalo. Je to jako když potřebujete naladit kytaru, je to super! Pak je tam pár dalších kousků ze syntetizátoru. Je tam hodně různých druhů kytar, které udělal Jade a celá bas ová linka je taky přes syntetizátor.

Takže děláte hodně věcí přes syntetizátory?
Jade a já hodně používáme různé programy a syntetizátory.

Jaké basovky teď momentálně používáš?
Na tour mám pár Fender Jazz P-basovek z roku 1962. Jen proto, že nejsou tak drahé, nejsou levné, ale jsou levnější než ostatní modely z roku '62. Hlavně tyhle basovky jsem používal na desce. A 62 je magické číslo!

Mají tyhle basovky z roku 1962 nějaký speciální zvuk, který máš tak rád?
Jo. Tenhle rok byl ještě předtím, než Fender koupila CBS, takže ještě neměli takovou masovou výrobu. Po tomto roce se na těhle kytarách hodně věcí změnilo. Dost věcí se začalo dělat z laminátu, který nahradil ostatní materiály. Když dneska najdete Fender basovky z roku '62, tak jich je hodně zdeformovaných, myslím, že jsou to ty, které nikdy neopustily továrnu. Ale jejich zvuk je prostě skvělej.

Ukázal ti někdo basovky právě z roku '62 nebo si je objevil sám?
Můj učitel a rádce je Jerry Finn, náš producent, který vla stní většinu basovek, které jsem použil na desce. Napadlo mě taky si pořídit co nejvíce těhle basove k. Šel jsem ven a snažil jsem se jich sehnat co nejvíce. Jerry má skvělou sbírku kytar, basovek a zesilovačů. Když pracujete s ním, pracujete nejen se skvělým producentem, ale taky se všemi těmito věcmi, je to skvělý.

afi_all.jpgJaké ostatní věci ti JerryFinn ukázal?
Hodně pedálových efektů. Pár jsem jich použil na různých písních. Každý den ve studiu bylo něco jako "Odyssea tónů." Na začátku jsem si třeba řekl, že to není ono, že bych potřeboval trochu jiný zvuk, no a Jerry mi donesl 5 různých pedálů, takže jsem si vybral jeden z nich, ten se mi nelíbil, tak jsem vzal jiný, až jsem si nakonec řekl, že by to možná chtělo jiný zesilovač. Dostal jsem jiný zesilovač, ale ani to nebylo to pravý. Rozhodl jsem se teda změnit basovku, Jerry řekl "počkej" a za chvíli donesl jinou kytaru. On má opravdu tolik různých pedálů a všeho. Je to u něj jako v butiku.

Nepíšete teď nějakou novou hudbu?
Teď není na psaní moc času. Ale myslím, že se brzy sejdeme a ukážeme si svý nápady. Já jsem doma nahrál pár věcí na počítači, ne celé songy, ale je n části. Až přestaneme koncertovat, budeme mít možnost se v klidu sejít a s čerstvou myslí začít psá t nové věci.

Jací basoví hráči tě ovlivnili když si začínal hrát?
Nikdy jsem nezkoušel hrát na basovku dřív, než asi před 12 lety. Neviděl jsem se jako basový hráč. Hrál jsem na piáno a kytaru. Ale teď jako basový hráč jsem hodně ovlivněný a obdivuju hráče jako James Jamerson (Motown), to je skvělý hráč. Ale rád přemýšlím nad tím, že se způsobem hraní přiblížím James Jamersonovi a Eric Averymu z Jane's Addiction. To je moje kombinace.

Když posloucháš vaši vlastní muziku, slyšíš tam tyto vlivy?
Je to těžké objektivně posoudit. Slyším to, co se sn ažím slyšet. Někdy poslouchám dema, které nikdy nevyšly a obvykle jsem buď hodně znechucený nebo ohromený. Říkám si: "Wow, to je fakt skvělá linka, kterou jsem tam udělal" nebo "Co jsem se to tam snažil udělat? To je hrozný!"

Je hodně názorů, že vaše hudba je "nová vlna" hudby. Byli jste v minulosti ovlivněni nějakými žánry?
Mám rád hodně kapel, které hrajou novou hudbu. A říct, že nejsme ničím ovlivněni je blbost. Já mám hodně rád The Beatles, je to žánr hudby, kterou posloucháme když dospíváme.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama